W polityce można kłamać, przeinaczać, odwracać kota ogonem i nie odpowiadać na proste pytania. Tego uczą nas politycy zasiadający na Wiejskiej w Warszawie. Ich odpowiedzialność jest żadna, bo albo ich koledzy wstawią ich w kampanii na szczycie listy poselskiej, albo znajdą fuchę w spółkach skarbu państwa, ewentualnie w samorządzie na jakiejś miękkiej posadce. Wydawało mi się że na poziomie samorządowym możliwości manipulacji są mniejsze. Myliłem się….
Przecierałem ostatnio oczy jak zobaczyłem niektóre posty wpierające kolej. Jeden Pan nawet obfotografował się na dworcu w Rogoźnie. Ci sami ludzie jeszcze kilka lat temu powtarzali, że Zimny to wizjoner, utopista i rzucali kłody pod nogi i zamawiali artykuły u Czesia, żeby projekt ukazać w złym świetle. Teraz ustawili się na rampie i zrobili sobie foty. Bezczelne ? Nie tylko niewiarygodne i głupie….Wszyscy i tak wiedzą, kto zabiegał i zabiega o kolej czarnkowską od 2011 r.
Druga sprawa to gaz. Jeden Pan z ambicjami na Wójta do gazu podchodził jak do rosyjskiej miny. Podobnie z problemem czystości powietrza. Gdy wyczuł, że to dobre paliwo wyborcze nagle jego optyka zaczęła się zmieniać. Pomysł na ciepłownictwo i gaz jest znakomity przy założeniu, że będzie alternatywa i mieszkańcy będą mogli wybrać jakie źródło energii jest dla nich optymalne. Wszystko jednak wskazuje, że dystrybucją ciepła może zajmować się gminna spółka, która w najlepszej kondycji finansowej nie jest. Sprzedaż ciepła może stać się sposobem na łatanie dziury i ceny po tzw. promocji mogą poszybować w górę jak cena wody, ścieków i wywozu śmieci. Czy ktoś wróci wtedy do węgla, peletu, ekogroszku ? – nie, bo nie będzie takiej możliwości i staniemy się więźniami pewnego monopolu. Od dekady zabiegam o gaz w Gminie Ryczywół i wydaje się, że wizja jest bliska realizacji. Musi to jednak być gaz sieciowy z cenami regulowanymi przez spółki państwowe. Tam gdzie pojawia się chęć wygenerowania zysku interes społeczny jest na drugim planie. Partnerstwo publiczno – prywatne w naszych realiach ekonomicznych stanowi atrakcyjną alternatywą ale niesie za sobą liczne pułapki i zagrożenia. Siecią ciepłowniczą powinny być objęte budynki użyteczności publicznej i osoby prawne, natomiast osoby fizyczne powinny mieć alternatywę. Pozostaje pytanie czy nas na to stać żeby tworzyć dublującą się sieć i czy nie stwarzamy wykluczającej się konkurencji. Na razie za mało wiemy i mam nadzieję, że ruszy jakaś kampania informacyjna w tej sprawie. A Ci, którzy chcą zbić kapitał polityczny na gazie musza wiedzieć, że metan jest z natury rzeczy wybuchowy i skutki manipulowania i wzniecania politycznego ognia mogą okazać się dla nich w 2023 r. opłakane.
A tak nieoficjalnie być może nitka gazowa dotrze do nas dzięki firmie Steico, która potrzebuje więcej gazu i błękitne paliwo popłynie przez Gminę Ryczywół i Połajewo bez oglądania się na samorządy, których aktywność zazwyczaj rośnie tylko wtedy gdy zbliża się kolejna kampania wyborcza.