Doktorat Karola Wojtyły z podpisem Prof. Aleksego Klawka
Jedni głośno o Janie Pawle II mówią…. ale tylko mówią – w życiu stosują swoje zasady całkowicie sprzeczne z nauką Papieża – Polaka. Czy rozumieją oni przekaz homilii i encyklik powstałych w okresie pontyfikatu Karola Wojtyły ? Mam wrażenie, że większość w ogóle ich nie przeczytała, nie mówiąc o zrozumieniu. Najważniejszy jest gest, powierzchowność i rytuał. Złożymy kwiatki, zapalimy znicze i zaśpiewamy Barkę. A potem wrócimy do tzw. normalności gdzie przekaz JP II już nie działa. Aura Ojca Świętego rozświetla mroki rzeczywistości niestety tylko na krótko. Choć dobre i to.
100 lecie urodzin Karola Wojtyły skłoniło mnie do refleksji. Miałem ogromna przyjemność w latach 1998-2004 poznać środowisko naukowe Krakowa, w którym pierwsze kroki stawiał przyszły Papież. Do stolicy Małopolski przywiodła mnie postać ks. prof. Aleksego Klawka – Rogoźnianina, wybitnego teologa i pracownika naukowego Wydziału Teologicznego UJ. Mało kto wie, że w 2004 r. ukazała się monografia tego niezwykłego księdza związanego z naszym regionem. Na prośbę ks. prof. Mariana Wolniewicza (jednego z autorów Biblii Poznańskiej) rozpocząłem kwerendę archiwalną w Krakowie i we Lwowie, której celem było zebranie materiałów do monografii. Jak wielkie było moje zdziwienie odkryciem serdecznych relacji między ks. Aleksym Klawekim, a Karolem Wojtyłą. Ci wybitni bibliści współpracowali na różnych polach. Profesor Klawek widnieje na doktoracie Ojca Świętego. Łączyło ich ekumeniczne podejście do innych religii i kościołów. Ciekawostką jest to, że w dzieciństwie Karol Wojtyła mieszkał się w kamienicy należącej do wadowickiego Żyda, a ks. Klawek uczęszczał i zdał maturę w rogozińskim gimnazjum razem z kolegą żydowskiego pochodzenia z Ryczywołu – Isidorem Spitzerem (późniejszy student medycyny w Berlinie) . W tym kontekście chciałbym powiedzieć, że bardzo się cieszę, że miejsce upamiętniające Jana Pawła II w Ryczywole znajduje się w pobliżu cmentarza żydowskiego i ewangelickiego. To doskonale wpisuje się w działania Karola Wojtyły zmierzające do pojednania i współpracy między religiami.
I na koniec jeszcze jeden wątek watykański. Podczas poszukiwań źródłowych napisałem do Jana Pawła II prośbę o wspomnienie o swoim krakowskim Profesorze. Po kilku miesiącach przyszła odpowiedz z życzeniami, która prezentuje poniżej. Jest to wyjątkowa pamiątka. Nadmienię też, że Karol Wojtyła odwiedził grób ks. Klawka w Rogoźnie w 1973 r. Upamiętnia to kamień z inskrypcją. Warto odwiedzić to miejsce i się pomodlić za dusze tych dwóch wyjątkowych kapłanów.
I jeszcze o związkach Profesora Aleksego Klawka z Ryczywołem – Aleksy Klawek zaszczycił nas swoją obecnością podczas uroczystości poświęcenia kamienia węgielnego kościoła katolickiego w Ryczywole, zapraszany był na odpusty, a w czasie okupacji udzielał w konspiracji sakramentów świętych. W 1945 r. przewodził uroczystościom pogrzebowym ku czci ofiar II wojny światowej, które odbyły się na Rynku i cmentarzu parafialnym.
Aleksy Klawek w klasie maturalnej (wśród kolegów Isidor Spitzer – Żyd z Ryczywołu)