Koniec roku sprzyja podsumowaniom osiągnięć sportowych, a w tym aspekcie Gmina Ryczywół ma się czym pochwalić. Spotkanie noworoczne Golnicy Ryczywół, którego byłem uczestnikiem skłoniło mnie do podsumowań i refleksji. Gratuluje wszystkim aktywnie włączającym się w życie sportowe Gminy i życzę samych sukcesów w 2020 r. !!!!!!!
Piłka nożna
Golnica Ryczywół trudny sezon seniorów Dawida Gruchota (10 miejsce w tabeli A klasy, 4 zwycięstwa, 3 remisy i 6 przegranych), można powiedzieć – od euforii do rozpaczy. Niezła postawa w ataku, zdecydowanie słabiej w defensywie. Walka o środek tabeli będzie trudna ale dobrze przepracowana zima może przynieść pożądane efekty.
LKS Lipa drużyna trenowana przez Mariusza Drewicza podąża z żelazną konsekwencją do A klasy – 1 miejsce po rundzie jesiennej (9 zwycięstw przy imponującej jak na B klasę bramkostrzelności 49 goli). Widać ogromną determinacje i chęć awansu.
Dzieci i młodzież Golnicy – cieszy frekwencja na treningach i postawa na boisku zwłaszcza najmłodszych adeptów piłki nożnej.
INNE DYSCYPLINY
Koszykówka GOLNICA Ryczywół – pierwszy debiutancki sezon w Młodziczce należy oceniać pozytywnie. Każdy mecz jest lepszy – zawodniczki i trener Łukasz Markwitz wyciągają wnioski i konsekwentnie realizują cele szkoleniowe. Moją uwagę przykuła najmłodsza grupa, która zbiera doświadczenia w Lidze SUCHY LAS i Przyjaciele. Jako trener z ponad 15 letnim stażem zauważam tam ogromny potencjał. Doceniam wysiłki sekcji wokół organizowania zróżnicowanych form spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież i rodziców – to poprawia relacje, wychowuje i tworzy trwałe więzi międzyludzkie.
Tenis ziemny Stowarzyszenie PRO TENIS – stowarzyszenie odniosło znaczący sukces jeśli chodzi o warstwę szkolenia, integracji i promocji. Turnieje dla dzieci i dorosłych, półkolonie, liga. Wyprzedziliśmy w tym aspekcie wszystkie sąsiednie miasta i gminy. Mam nadzieję, że Darkowi Łacie starczy sił i motywacji.
Siatkówka i piłka nożna amatorska w Ludomach to też niewątpliwie świadectwo zmiany podejścia do aktywności fizycznej. Każda zorganizowana forma sportu zasługuje na uznanie i wsparcie. Brawo Witek Filoda!!!!
Ogólne refleksje o gminnym sporcie
- Cieszą deklaracje władz o utrzymaniu poziomu finansowania sportu gminnego. Zwracam jednak uwagę, że koszty lawinowo rosną i adekwatny wzrost powinien następować w konkursach na realizacje zadań publicznych z zakresu kultury fizycznej. Wciąż nie doczekaliśmy się gminnej uchwały o wspieraniu sportu, która pozwoli zapewnić przewidywalność w tworzeniu budżetów stowarzyszeń.
- Martwią podwyżki korzystania z hali. Zbliżamy się do niebezpiecznej granicy opłacalności prowadzenia stowarzyszeń. Pytanie jest tylko takie – ile udźwigną rodzice ? Warto się zastanowić – lepiej mieć pełny grafik za mniej, czy pusty grafik za więcej. W mojej ocenie to pierwsze. Możemy mieć pretensje do poprzedników którzy zapowiadali że utrzymanie tego obiektu to „bułka z masłem” – okazuje się że jest ponad 400 tys więcej niż zapowiadano. Gdzie są teraz Ci architekci i znawcy zarządzania obiektami sportowymi ? Siedzą w „internetowych krzakach” i wypisują farmazony na temat swojej wybitnej działalności społecznej i samorządowej. Chciałbym również zobaczyć porównanie kosztów – przed i po podwyżce.
- Pojawia się coraz większy problem z infrastrukturą hali – zorganizowanie dużego turnieju w jakiejkolwiek dyscyplinie pokazuje, że planował to ktoś kto na sporcie znał się niewiele i nie słuchał podpowiedzi i rad co do infrastruktury pomocniczej – zaplecze, trybuny etc.(przypominam sobie takiego jednego mądrale, który jak mantrę powtarzał – „najpierw budujmy potem planujmy” ).
- Cieszy zapowiedź dalszych inwestycji w infrastrukturę sportową – po piłkochwytach czas na oświetlenie płyty głównej, bieżnię, trybuny i boisko do siatkówki z prawdziwego zdarzenia.
- Wciąż brakuje osoby koordynującej całość działań sportowych w Gminie Ryczywół. Dzielenie zadań z tego obszaru na kilka osób nie może być skuteczne i generuje niepotrzebne zgrzyty.
- Mam nadzieję, że władze zrozumiały, że stały nadzór na stadionem jest konieczny i że starczy środków na utrzymanie opiekunów na Orliku w zwiększonym wymiarze godzin.
- Martwi brak pomysłu na sportowe zagospodarowanie starej hali.