Ryczywół często był obiektem pobłażliwego uśmiechu mieszkańców innych regionów Polski zwłaszcza w latach 2014-2018. Niemałą „sławę” zyskał wtedy syntetyczny wół z wbudowanym radiem na fotokomórkę, którego ryki pozyskano podczas castingu wśród lokalnych byków. Nie był to jednak jedyny przypadek groteski i absurdu. Po II wojnie światowej Ryczywół zasłynął nietypowym boiskiem, które według dziennikarza gazety „Sport” było jedyne w galaktyce – stąd tytuł. Poniżej cytuję artykuł „Epokowy wynalazek” w całości polecając go uwadze czytelników (pisownia oryginalna).
Historia lubi się powtarzać …..
„Wprawdzie niektórzy ludzie o słabej znajomości geografii kraju ojczystego mogą pomyśleć, iż Ryczywół jest miejscowością fikcyjną ale tych niedouczonych niedowiarków możemy zapewnić, że Ryczywół (podobnie jak Pacanów) naprawdę istnieje. Mało jednak tego, że istnieje i to w województwie poznańskim. Jest to miejscowość arcy – wyjątkowa i jedna jedyna tego rodzaju w Polsce, o ile nie na świecie, a kto wie nawet, czy i nie w naszym systemie galaktycznym. Niestety sława Ryczywołu dotychczas nigdzie się tak nie rozchodziła na świecie, tak że rzeczywiście trzeba żałować, iż dopiero teraz możemy jako tako rozsławić imię tej zacnej, a skromnej miejscowości i wreszcie powiedzieć na czym ta jej arcy – wyjątkowość i jedyność polega.
Otóż w Ryczywole jest Boisko piłki nożnej, na którym w samym środku jest umieszczony słup w przewodami wysokiego napięcia. Słup ten stoi tam od lat i od lat na owym boisku rozgrywają się mecze tak towarzyskie, jak i o mistrzostwo. I co najważniejsze, słup nikomu nie przeszkadza. Zarówno bowiem gracze, jak i sędziowie ryczywolscy, czy pozamiejscowi, przyzwyczaili się do niego i uważają go za powietrze. Jak więc piłka uderzy w słup, czy zawadzi o druty , uznaje się to za fakt nie były i gra toczy się dalej.
W związku jednak z powyższym w Ryczywole powstał nowy kunszt piłkarski gdzie indziej na świecie zupełnie nieznany. Kunszt ten polega na grze w piłkę nożną systemem bilardowym. Słup z przewodami wysokiego napięcia służy tutaj za tzw. bandę. Umiejętne skierowanie piłki na jego taki czy inny róg powoduje jej odpowiednie odbicie się, co daje znawcy wszystkich tajemnic odbiciowych słupa fantastyczne nieraz możliwości rozwiązań taktycznych piłkarsko – bilardowych. Ileż tu da się zastosować kombinowanych podań na nogę czy na głowę, ileż „kiwnięć” przeciwnika, ileż umiejętnych sposobności do przebycia zapory tworzonej przez cudze linie obronne… !
Można nawet zaryzykować twierdzenie, iż gracze ryczywolscy tak się do swego słupa przyzwyczaili, że bez niego nie mogą już grać. A na pewno między nimi są tacy, którzy chętnie zaproponowaliby zainstalowanie takich bilardowych innowacji na wszystkich boiskach w Polsce.
Niestety ta arcy – wyjątkowość i jedyność ryczywolska zdaje się nie za długo już potrwa, jako że po wielu latach szczęśliwego prosperowania w ukryciu została ona niedawno odkryta przez delegatów sekcji piłkarskiej poznańskiego WKKF, a ci zapowiedzieli „zdeklasować” boiska w Ryczywole.W każdym jednak razie Ryczywół zyskał sobie nie byle jaką sławę. Już teraz nikt nie powie, że tam tylko woły ryczą, lecz każdy doda: „Ach to tam gdzie wynaleziono system bilardowy w piłkarstwie…!”Szkoda tylko, że wynalazek się nie rozpowszechni. Ale taki nieraz już bywał los wielu genialnych i epokowych wynalazków na przestrzeni dziejów”.