Warning: Undefined array key "Open Sans" in /home/reklama/ftp/ryczywol/wp-content/themes/Nexus/epanel/custom_functions.php on line 1812

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/reklama/ftp/ryczywol/wp-content/themes/Nexus/epanel/custom_functions.php on line 1812

Warning: Undefined array key "Open Sans" in /home/reklama/ftp/ryczywol/wp-content/themes/Nexus/epanel/custom_functions.php on line 1817

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/reklama/ftp/ryczywol/wp-content/themes/Nexus/epanel/custom_functions.php on line 1817

Warning: Undefined array key "Open Sans" in /home/reklama/ftp/ryczywol/wp-content/themes/Nexus/epanel/custom_functions.php on line 1826

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/reklama/ftp/ryczywol/wp-content/themes/Nexus/epanel/custom_functions.php on line 1826

Warning: Undefined array key "Open Sans" in /home/reklama/ftp/ryczywol/wp-content/themes/Nexus/epanel/custom_functions.php on line 1812

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/reklama/ftp/ryczywol/wp-content/themes/Nexus/epanel/custom_functions.php on line 1812

Warning: Undefined array key "Open Sans" in /home/reklama/ftp/ryczywol/wp-content/themes/Nexus/epanel/custom_functions.php on line 1817

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/reklama/ftp/ryczywol/wp-content/themes/Nexus/epanel/custom_functions.php on line 1817

Warning: Undefined array key "Open Sans" in /home/reklama/ftp/ryczywol/wp-content/themes/Nexus/epanel/custom_functions.php on line 1826

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/reklama/ftp/ryczywol/wp-content/themes/Nexus/epanel/custom_functions.php on line 1826

Stacja Ryczywół – jak kolej wróciła na jeden dzień do naszej Gminy

     Krzysztofa Springera nie muszę nikomu przedstawiać. Od lat jako pasjonat robi dla kolei i kolejnictwa więcej niż niejeden samorząd dla transportu zbiorowego. Wśród wielu inicjatyw  jest pociąg turystyczny „Drezyniarz”, który przejeżdża przez Ryczywół gromadząc na zapomnianym dworcu setki osób z nostalgią i sentymentem wspominających niezawodne pociągi pasażerskie i towarowe. Być może dzięki staraniom wielu samorządowców niedługo szynobusy wrócą do Ryczywołu. Zanim to nastąpi Pan Krzysztof upowszechnia wiedzę o historii naszej linii kolejowej a przy okazji chce zarazić młode pokolenie miłością do przysłowiowej „ciuchci”. 22 marca dzięki inicjatywie  Stowarzyszenia Nadwarciańska Kolej Drezynowa Gminny Ośrodek Kultury w Ryczywole zamienił się w mały dworzec. Przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych mogli zobaczyć  pędzące kolorowe modele kolejek i posłuchać barwnych opowieści o pracy i pasjach kolejarzy. Frekwencja wśród dzieci dopisała za co należą się słowa podziękowania nauczycielom i dyrektorom.  Wieczorem Pan Krzysztof przedstawił swój  album promujący linie kolejową Czarnków – Ryczywół – Rogoźno. Niestety słuchała go garstka mieszkańców. Świecką tradycją już chyba będzie, że nie potrafimy docenić osób, które angażują czas i środki dla rozwoju naszej Gminy. Gdzie byli wtedy nasi samorządowcy ? – tego nie wie nikt.  Takie inicjatywy wymagają wsparcia, ale niestety wciąż pokutuje na naszej lokalnej scenie politycznej świadomość, że więcej głosów wyborczych przyniesie festyn niż rozwiązanie infrastrukturalne. A przypomnę tylko o narastających problemach komunikacyjnych naszych mieszkańców, którzy jak nie mają auta to skazani są tylko na życzliwość rodziny i znajomych. Rząd ogłosił program ”KOLEJ +”  i pieniądze na remont linii 390 i 236 są na wyciągnięcie ręki. Trzeba jednak wykazać odrobinę inicjatywy i zaangażowania. Mam nadzieję, że przyjazd pociągu turystycznego „Drezyniarz” w czerwcu spotka się z większym zainteresowaniem.

Author: ryczywol

Udostępnij: