Jeśli ktoś przez chwilę pomyślał, że będę pisał o Ryczywole z lat 2014-2018 jest w błędzie……. Mleko i miód jako symbole dobrobytu nijak się mają do obecnej rzeczywistości. Będę pisał o bogactwie tej ziemi i ciężkiej pracy ludzi zajmujących się wytwarzaniem szeroko rozumianych produktów ekologicznych i regionalnych w pierwszej połowie XX w. Dziś nieco więcej o miodzie…..
Pieczęć Polskiego Związku Pszczelarskiego w Ryczywole
Przed wojną Ryczywole działały dwa związki pszczelarskie – jeden polski, drugi niemiecki oraz istniała spora grupa osób – hodowców niezrzeszonych. Trudno dziś ustalić początki funkcjonowania związku niemieckiego (Imkerverein), związek polski natomiast powstał w 1929 r. Szefem tego drugiego był miejscowy Proboszcz Sylwester Kosiak. Związek zrzeszał według sprawozdania z 1939 r. 21 osób z następujących miejscowości – Ryczywół, Skrzetusz, Tłukawy, Zawady i Gościejewko. Spotykano się na zebraniach w lokalu Pan Józefa Pawlaczyka. W Ryczywole znajdowało się aż 612 uli z czego 412 należało do członków Stowarzyszenia. Przybory pszczelarskie można było nabyć w sklepie Pana Romana Garsteckiego. Korespondowano też fachowe czasopismo – Bartnika Postępowego. Przeciętny zbiór miodu z 1 ula wynosił 2 kg.
Pieczęć Niemieckiego Związku Pszczelarskiego w Ryczywole
Prezesem związku niemieckiego był Gustav Neugebauer – miejscowy lekarz. Co ciekawe w jego skład wchodziło dwóch Polaków – Grzybczyński i Jurga oraz jeden przedstawiciel mniejszości żydowskiej Sommerfeld. Z dokumentów wynika, że produkcja miodu w okresie okupacji mogła się rozwijać o czym świadczy korespondencja Proboszcza Parafii Ryczywolskiej. Po wojnie związek uległ rozpadowi po odejściu Prezesa ks. Kosiaka. Miód wytwarzano dalej choć sama organizacja uległa centralizacji (Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Poznaniu) – przejęto i upaństwowiono pasieki niemieckie, a resztę zobowiązano do przymusowych dostaw. Po 1945 r. zasięg terytorialny Związku Pszczelarskiego się powiększył i w jego skład weszły też inne miejscowości – Igrzyna, Chmielewo, Sierakówko, Bukowiec, Gorzewo i Wiardunki. Poniżej spis członków związku niemieckiego i skan spisu członków Gminnego Związku Pszczelarskiego z 1945/46 r.
Niemiecki Związek Pszczelarzy i niemieccy hodowcy pszczół (niezrzeszeni) – Neugebauer, Hampel, Seiler, Halle, Trewler, Tschirleg, Hubner, Krug, Zoeger, Tismer, Sommerfeld, Grzybczyński, Tonn, Hellmann, Kruger, Foedke, Riese, Fietz, Mathews, Kerlin, Jurga, Miebs, George, Lehmann, Rinas, Muller, Riemer, Fritz, Steinberg, Westphal, Giebler, Gruning, Rinas, Rahe.
Zapraszam wszystkich czytelników do uzupełniania informacji o ryczywolskich wytwórcach miodu, który do nie tak dawna był wizytówką regionu. Każda informacja, zdjęcie, dokument są bardzo cenne i na pewno wzbogacą bazę źródłową.
Spis Gminnego Związku Pszczelarskiego 1945/1946