Dziękujemy Panie Jacku !!!!
30 czerwca miłośnicy historii, kultury ludowej i jeździectwa zebrali się w gorzewskim parku na III Wieczorze na Pałacowych Schodach. Dotychczasowe edycje w 2016 r. i 2017 r. zaskakiwały uczestników konwencją i niespodziankami. Nie inaczej było i w tym roku. Pan Jacek Dereżyński w nawiązaniu do Obchodów Jubileuszowych 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę zaproponował zorganizowanie pokazu jeździeckiego, który przyjął nazwę: Memoriał Antoniego Żwawiaka. Antoni Żwawiak – Gorzewianin był ułanem, który zginął w kampanii wrześniowej niedaleko Płocka. Związki z hodowlą koni miał też sam majątek Gorzewo, a jedna z córek właściciela majątku – Ingrid Uhle była znakomitą amazonką. Memoriał otworzył Pan Jacek Dereżyński, a jego wypowiedź wzbogaciły dwa akcenty patriotyczne – zapalenie znicza (Robert Zimny) i gra na trąbce (Kacper Koszny). W gorzewskim parku ustawiono parkur i pojawili się prawdziwi jeźdźcy. Pokaz składał się z dwóch odsłon – dzieci na kucach uczestniczyły w PONY GAMES,młodzież i dorośli w skokach przez przeszkody. W drugiej części obrzędowej wystąpiły pięknie przebrane dzieci w strojach ludowych. Stowarzyszenie Rozwojowi w Gorzewie przygotowało stoisko gdzie można było upleść wianek. Przedstawicielka Stowarzyszenia w krótkim opisie zarysowała tradycję świętojańskie i korowód udał się na pomost gdzie puszczono wianki na stawie. Widok był przepiękny, a atmosfera podniosła.Licznie zgromadzenie mieszkańcy Gminy mieli możliwość skosztowania wypieków przygotowanych przez Radę Sołecką i produktu regionalnego firmy ŁUK-MAR (ryczywolskie pieczywo z pieczarkami)
Trzecia część historyczna w formie dialogu w duecie Jacek Dereżyński i Robert Zimny przeniosła słuchaczy do Gorzewa XIX i XX w. Tajemniczy kuferek Pana Jacka zawierał szyld lekarza Gustava Neugebauera (leczył on właścicieli i pracowników majątku) oraz pieniądz zastępczy, którym płacono w majątku. W tle stała akwarela przekazana przez wnuka Urlicha Uhle. Być może w przyszłym roku dziedzic wróci na byłe włości w sentymentalnej podróży do ziemi swoich przodków. Prowadzący zapowiedzieli intensywne prace wokół odtworzenia historii rodziny Grabowskich oraz wieczornicy niepodległościowej poświęconej ofiarom wojen i konfliktów w XX w. pochodzącym z Gorzewa. W ostatnim patriotycznym akcencie przedstawiciele KS Golnica zapalili symboliczne race oddając cześć bohaterom. Do późnych godzin wieczornych tliło się jeszcze ognisko gdzie mieszkańcy Gorzewa i organizatorzy omawiali wstępne założenia IV Wieczoru na Pałacowych Schodach . Już dziś zapraszamy !!!!!
Tegoroczna edycja z całą pewnością zapadnie w pamięci uczestnikom. Serdeczne słowo podziękowania kieruje do Łukasza i Marty Walińskich, Jolanty Ziały, Mariusza Nowackiego, Anny Jęśko, Igora Wacha, Krzysztofa Szuberta, Krzysztofa Dachtery, Grzegorza Szuberta, Jana Ptaszyńskiego, Henryka Lachowicza oraz do Klubu Jeździeckiego z Rogoźna, Stajni Huffero z Lipy, Rady Sołeckiej i Stowarzyszenia Rozwojowi w Gorzewie.