Michał Ignasiak w okresu służby w 58 Pułku Piechoty
Apolonia Majerowicz i Jakub Ignasiak mieli 6 dzieci w tym 4 synów – Klemensa, Stanisława, Michała i Józefa. Wojenne losy trójki z nich mogłyby posłużyć jako dobry scenariusz filmu. Przypomina mi się w tym momencie hollywoodzka produkcja Szeregowiec Ryan. Zacznę od Stanisława. Kilka lata temu w miejscowości Ponikiew Duża (województwo mazowieckie, powiat ostrołęcki, gmina Goworowo) otrzymałem wiadomość, że znaleziono jego grób. Okazało się, że zginął w 1915 r. na froncie wschodnim, a jego mogiła stanowi świadectwo tragicznych losów Polaków mieszkających w zaborze pruskim . Nieco więcej szczęścia mieli Klemens i Michał. Na froncie francusko-niemieckim walczyli w okolicach Reims i Laon. Koniec wojny zastał starszego brata w Poznaniu, a młodszego w Ryczywole. 27 grudnia Klemens był naocznym świadkiem wybuchu walk w stolicy Wielkopolski. Wstąpił ochotniczo do oddziału Łazarz – Górczyn (dowódca Hęćka Jakub), który zajął gmach Poczty, Dworzec Główny i koszary 6 pułku grenadierów. 6 stycznia był datą ważną dla Poznania i Ryczywołu. Gdy Klemens szturmował lotnisko Ławica, Ignacy na czele spiskowców w Ryczywole oczekiwał nadejścia posiłków w Rogoźna. Jedna i druga akcja się powiodła – Ławica dała Powstańcom jakże potrzebne samoloty, a przejęcie Ryczywołu zabezpieczało działania w kierunku Chodzieży i Czarnkowa. Wiek nie pozwolił Klemensowi na wstąpienie do armii regularnej. Michał kontynuował swój szlak bojowy w Kompanii Rogozińskiej (walki pod Chodzieżą, Szubinem i Rynarzewem) a następnie w 58 pułku piechoty na froncie wschodnim (Mińsk, Osipowicze, Starenki, Bobrujsk, Berezyna, Prużany, Baranowicze, Warszawa, Niemen).
Michał Ignasiak (w 2 rzędzie 2 od lewej). Z tabliczki zdołałem tylko odczytać: …….. II/58 p.p pamiątka powrotu z wojny bolszewickiej …………………
Najwięcej informacji biograficznych zachowało się o Michale
Michał Ignasiak (ur.19.05.1898 r.) uczęszczał do szkoły powszechnej w Ryczywole. Uczestniczył z bratem Józefem w strajku szkolnym coś ściągnęło na rodzinę represje – ojca zwolniono z pracy na Poczcie, a brat trafił do domu poprawczego. Z zawodu był krawcem. Miał zakład w Ryczywole (Rynek 17) a potem w Rogoźnie. W latach 1924-1930 pełnił funkcje rewizora mięsa w Ryczywole. Członek Koła Związku Powstańców Wielkopolskich w Ryczywole. W 1945 r. organizował pomoc żywnościową dla osób powracających z Niemiec. Za udział w walkach został odznaczony Krzyżem Walecznych, Medalem Pamiątkowym za Wojnę oraz Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. Był członkiem ZBOWiD-u i Związku Inwalidów Wojennych.
Dziś nazwisko Ignasiak niewiele mówi mieszkańcom Ryczywołu. Niech ten artykuł przywróci pamięć o ludziach, których młodość naznaczyła wojna i walka. Wielu z nich za marzenia o wolnej Polsce zapłaciło najwyższą cenę – cenę życia.
Grób Stanisława Ignasiaka z 1915 r. Ponikiew Duża w województwie mazowieckim w powiecie ostrołęckim w gminie Goworowo. Patrząc na stan inskrypcji odnalezienie kamienia (2015 r.) i jego identyfikację należy potraktować jako dar opatrzności.
Unikatowy dokument potwierdzający udział Michała Ignasiaka w walkach o niepodległość