Dzięki inicjatywie Komisji Społecznej w budżecie na 2018 r. zapisano 30 tys. zł na upamiętnienie obchodów Jubileuszu 100 – lecia wybuch Powstania Wielkopolskiego. To dla Wielkopolan data ważniejsza niż 11 listopada, bo historycznie jesienią 1918 r. w Poznaniu i okolicach tylko najśmielsze oczekiwania zakładały scalenie z II RP. Wybuch walk nastąpił dopiero 27 grudnia i okazało się, że zyskano cenny czas pozwalający na powrót zdemobilizowanych żołnierzy z frontu. Świetna organizacja, znakomite dowodzenie i wsparcie aliantów pozwoliły na osiągnięcie sukcesu militarnego i politycznego.
A wracając do sprawy obchodów. Trwają intensywne prace nad ustaleniem programu, zasad finansowania
i harmonogramu działań. Na Komisji Społecznej w Bibliotece Publicznej w dniu przybyli przedstawiciele stowarzyszeń, instytucji, radnych i naczelników wydziałów. Gościliśmy tez Redaktora Obornickich Zeszytów Historycznych – Waldemara Górnego.
Po merytorycznej dyskusji ustalono, że środki zostaną przeznaczone na
- Konkurs Powiatowy o Powstaniu Wielkopolskim dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych
- Opracowanie broszury Powstańczej 1918/1919 – 2018/2019
- Dofinansowanie Obornickiego Zeszytu Historycznego poświęconego Powstaniu Wlkp.
- Turniej Strzelecki w Rogoźnie połączony z wizytą w MRR
- Sfinansowanie wyjazdów uczniów szkół ponadpodstawowych do Muzeum Powstańców Wlkp. w Lusowie
- Wsparcie inicjatyw lokalnych w trybie pozakonkursowym.
- Inne działania zwiazane z obchodami.
Muszę zaznaczyć, że w pracach wzięli udział też przedstawiciele opozycji, którzy wnieśli wiele cennych uwag. Ich głos traktowaliśmy z szacunkiem, powagą i włączyliśmy kilka propozycji do programu obchodów. Dla nas radnych powiatowych ma to być święto ponad podziałami – i nikt nie będzie nikogo pomijał, wymazywał z życia publicznego, cenzurował czy nakłaniał kierowników jednostek, instytucji i stowarzyszeń do uznania kogokolwiek za „persona non grata”. Tym się różnimy chociażby od samorządu ryczywolskiego…..