Od czasu do czasu na Osiedlu mieszkańcy przesiadają się z samochodów na rowery wodne.
„Droga krzyżowa” na cmentarz katolicki.
Ponieważ tak łatwo przychodzi władzom gminnym krytykowanie inwestycji powiatowych postanowiłem dokonać oceny inwestycji gminnych. Podzieliłem je na kilka kategorii – inwestycje udane, udane z zastrzeżeniami, gierkowskie i zaniechane. Gołym okiem widać intencje naszych milusińskich. Nic nie dzieje się przypadkiem, a zasada: dzień po wygranych wyborach zaczyna się następna kampania wyborcza stała się mottem grupy trzymającej władzę. Zaznaczam, ze jest to ocena subiektywna choć podparta ogromną liczbą wniosków i spostrzeżeń mieszkańców.
Inwestycje udane
- Zagospodarowanie centrum Tłukaw
- Mural historyczny
- Termomodernizacje budynków użyteczności publicznej.
Inwestycje udane z zastrzeżeniami
- Chodnik między ul. Marcinkowskiego a ul. 6 stycznia (szeroki pas zachęca kierowców do przejazdu i postoju, miejsce użytkowane jest właściwie tylko w miesiącach letnich więc można było skromniej i dołożyć do Mikołajczyka, brak latarni i kamery na samym placu)
- Pump truck – zabawa przednia tylko w dni suche i słoneczne, gdy popada – tragedia….
Inwestycje gierkowskie (zbyt kosztowne, nieuzasadnione, niefunkcjonalne itp.)
- Hala sportowa – ogromne koszty budowy i utrzymywania ( pomimo wielu zapytań władze nie przedstawiły ostatecznego rachunku ), kontrowersyjna lokalizacja.
- Droga Ninino – Zawady (najdroższa „ścieżka rowerowa” w Polsce, jest wysoce prawdopodobna szybka dewastacja ze względu na ograniczenia do 7 t)
- Droga widomo w Gorzewie (powstała tylko z uwagi na pozyskanie dodatkowych punktów do dokumentacji Ludomy – Gorzewo, funkcjonalność prawie zerowa – aż się prosi żeby pociągnąć chociaż ścieżke rowerową do Łaszczewca….)
- Ośrodek Zdrowia w Ludomach ( jako prywatna przychodnia jak najbardziej ….ale kto się podzieli kontraktem NFZ ???? )
- Chodnik przy drodze wojewódzkiej w Ludomach w stronę Dąbrówki (badania ruchu wykazałyby że średnio idzie tam 5-10 osób dziennie)
- Rynek – pergole i plastikowy wół ośmieszają Gminę i jej mieszkańców, całkowity brak korelacji między centrum a starą zabudową, zbyt duże koszty inwestycji.
Inwestycje zaniechane, odłożone, skazane na zapomnienie
- Droga i chodnik na cmentarz katolicki w Ryczywole (podobnie w Ludomach)
- Droga wewnętrzna na os. Przyjaźni w Ryczywole
- Chodnik przy Parku ul. Mickiewicza w Ryczywole
- Droga na GS (uchylanie się od komunalizacji i remontu)
- Brak pomysłu na zagospodarowanie Białej Szkoły (zabicie płytami OSB i odcięcie prądu nie wróży nic dobrego)
- Zwłoka z zagospodarowanie terenu cmentarza żydowskiego (pani Wójt zapytała Muzeum POLIN z Warszawy skąd na to wziąć pieniądze, ja zapytam inaczej – A kto ten cmentarz zdewastował ??? Krasnoludki ???? Zasada jest jedna jak ktoś coś popsuł to musi naprawić, a my niestety jesteśmy spadkobiercami głupoty i wandalizmu poprzednich pokoleń).
- Remont wnętrza kościoła ewangelickiego (dziwnym trafem Ci którzy kościół tak pokochali w 2014 r. nagle „zapomnieli” jak i gdzie się pisze wnioski o dofinansowanie – ewidentna złośliwość wobec tych, który ten zabytek uratowali przed zniszczeniem i dewastacją).
- Brak gazyfikacji gminy.
Droga widmo w Gorzewie – Ulrich Uhle by się uśmiał z takich gospodarzy …..
Autostrada AZN 1. Znakomity przykład wydawania pieniędzy z Unii Europejskiej niekoniecznie na inwestycje zasadne
Chodnik możemy sobie tylko domalować. Tło doskonałe – dawny pałac Erdmanna von Sierakowskiego
Najdłuższy odcinek traktu pieszo – rowerowego w Polsce. Dobre i to ….