Pomnik bohaterów z lat 1914-1920 (mijają 84 lata od jego powstania)
Jeśli mówimy o niepodległości to musimy sięgnąć do dwudziestolecia międzywojennego. W 1933 r. dzięki lokalnej, spontanicznej inicjatywie powstał w Ryczywole pomnik bohaterów z lat 1914-1920. To na cmentarzu do 1939 r. odbywały się najważniejsze patriotyczne uroczystości. Okupant niemiecki zachował monument. Gorzej było za PRL -u. Szukano innego, świeckiego miejsca. Znaleziono je na ryczywolskim Rynku i postawiono obelisk. „Przypadkowo” odsłonięto go 17 września 1967 r. – co obrazuje intencje pewnych środowisk (odcięcie się od uczestników I wojny światowej, wojny polsko – bolszewickiej i powstania wielkopolskiego). Dziś po latach władze nadal traktują obelisk jako tło do politycznych uniesień, a znajomość przeszłości swojej małej ojczyzny redukuje się do kwiatków, przemówień i zniczy. Szkoda….
Myślę, że swojego rodzaju zagadką i tajemnicą jest sprawa tablicy poświęconej Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Co się z nią stało ? Kto ją usunął ? Dlaczego nikt nie myśli żeby ją przywrócić ? Obawiam się, że będzie jak na Rynku z figurami Św. Jana i Św. Wawrzyńca – figury zastąpił plastikowy cielec z wbudowanym radiem i fotokomórką. Substytutem tablicy twórcy niepodległości stał się mural – można i tak….. (pech chciał że znalazł się on na tym samym obiekcie).
Poniżej relacja prasowa z 1933 r. dotycząca odsłonięcia pomnika. Warto zwrócić uwagę na postać generała Tadeusza Malinowskiego (życiorys dostępny w sieci)