Przewodnicząca Wielkopolskiej Gminy Żydowskiej – Pani Alicja Kobus, Doktor Marek Daniel, Burmistrz Obornik Tomasz Szrama oraz Robert Zimny
Kto w niedzielny wieczór (29.01.2017) zdecydował się na przyjazd do Obornickiego Ośrodka Kultury nie mógł żałować albowiem zorganizowano tam spotkanie z kulturą żydowską. Pan Dyrektor Adam Krasicki z Romanem Trzęsimiechem (ja w przeciwieństwie do moich politycznych adwersarzy potrafię docenić tego typu inicjatywy) przygotowali bogaty program składający się z 3 paneli tematycznych – historycznego, muzycznego i kulinarnego. Wszystkie z nich mogły zadowolić najbardziej wymagającego historyka, melomana czy szefa kuchni. O dziejach obornickich Żydów opowiedział Prof. UAM Rafał Witkowski. Po referacie Pani Alicja Kobus przedstawiła prezentację o działalności Wielkopolskiej Gminy Żydowskiej od czasu reaktywacji do dnia dzisiejszego. Wykłady przeplatała muzyka zespołu Trio Taklamakan i chóru Cantilena oraz kabaretowe wstawki Marcina Samolczyka. Na koniec wszyscy mieli przyjemność skosztować specjałów kuchni żydowskiej i tu wstrzymam się od opisu, bo przy jedzeniu się nie mówi. Powiem krótko – genialne smaki w prostym wykonaniu. Rozmowy kuluarowe w przyjaznej atmosferze toczyły się jeszcze długo i z radością czekam na kontynuację zapowiadanych spotkań z kulturą żydowską.
Pan Jacek Dereżyński i Karolina Zimna podczas rozmowy z przedstawicielami Gminy Żydowskiej
Nie byłbym sobą gdybym kątem oka nie zauważył obecności w Obornikach Pani Wójt Ryczywołu, która niegdyś tak zaangażowana w poszukiwania macew żydowskich być może po wyborach uznała, że nie jest to temat istotny i pewnie medialny. No cóż – punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Z premedytacją poruszyłem w swoim wystąpieniu temat odnalezionej Tory i macew w Ryczywole. Korciło mnie szczerze żeby zasygnalizować pewne aspekty sztucznie wywołanego sporu o własność terenu kirkutu jednak uznałem że i tak w tej kwestii jestem moralnym zwycięzcą – szybkie wyjście Pani Wójt z sali „po angielsku” było tego tylko potwierdzeniem. Smutne jest to, że mamy w Ryczywole unikatowy w skali kraju zabytek (Tora), niezwykłe miejsca (cmentarz, synagoga i szkoła żydowska) i nie potrafimy tego wykorzystać turystycznie, a Oborniki pomimo skromnych zasobów potrafią je wyeksponować i przekazać w dostępnej i atrakcyjnej formie (przypuszczam, że upamiętnią kirkut żydowski szybciej niż w Ryczywole). Niektórzy mogą się tylko uczyć…. Czy można spodziewać się jakiejś refleksji ??? Patrząc na to co się dzieje w Gminie wątpię i byłbym niezmiernie zdziwiony. No ale cuda się zdarzają więc pora dać na mszę – zastanawiam się tylko czy w obrządku katolickim czy judaistycznym ?