Powstańcze reminiscencje
6 stycznia kojarzymy zazwyczaj z Świętem Trzech Króli zwłaszcza od 2010r. kiedy to przywrócono dzień wolny od pracy. W Ryczywole data ta przed wojną miała jeszcze jeden istotny kontekst. W tym dniu w latach 1920-1921 odbywały się najważniejsze uroczystości związane z przejęciem w Ryczywole władzy cywilnej i wojskowej przez Polaków. 6 stycznia 1919r. od strony Chodzieży do Ryczywołu wkroczyły oddziały Powstańców Wielkopolskich. Pozwolę sobie zacytować historyka Stefana Grochowskiego: Autem tym też udali się Powstańcy tego samego dnia do Ryczywołu i tu usunęli władzę niemiecką w pamiętnym dla miasteczka dniu 6 stycznia… Nie gardzono zresztą środkami prostymi – do Ryczywołu wjechał samochód ciężarowy z napisem: Wstępujcie w szeregi powstańcze! Ryczywolanie entuzjastycznie zareagowali na wezwanie mobilizacyjne i wielu z nich zasiliło oddziały Straży Ludowej i oddziałów zbrojnych w tym. Kompanię Ryczywolską (dowódcą był Maksymilian Benkel). Ochotnicy bohatersko walczyli m.in. pod Czarnkowem i Chodzieżą, a część z nich kontynuowała szlak bojowy w Galicji Wschodniej i w wojnie polsko – bolszewickiej. Po demobilizacji utworzyli Koło Związku Powstańców Wielkopolskich (Towarzystwo Weteranów R.P.), które w porozumieniu z władzami samorządowymi ustanowiło dzień 6 stycznia świętem lokalnym, celebrowanym ze szczególną starannością. Zmieniono też nazewnictwo ulic – dawną ul. Ogrodową zastąpiła 6 stycznia. Jak obchodzono rocznicę powrotu do Macierzy ? I tu posłużę się oryginalnym planem uroczystości z 1933 r. odnalezionym w Archiwum Państwowym w Poznaniu.
Program uroczystości 5-6 stycznia 1933r.
Z okazji przypadającej w dniu 6 stycznia 1933r. 14 letniej rocznicy powrotu naszego grodu na łono ojczyzny urządza Towarzystwo Weteranów R.P. koło Ryczywół uroczysty obchód, na który wszystkich obywateli uprzejmie zaprasza
Czwartek 5 stycznia
Msza żałobna
Złożenie kwiatów i wieńców na cmentarzu
Piątek 6 stycznia
9.15 zbiórka towarzystw przed szkołą powszechną i pochód ul. 6 –stycznia i Marszałka J. Piłsudskiego na nabożeństwo
19.30 uroczysta akademia w Sali p. Piątkowskiego
Program akademii
- Słowo wstępne
- Deklamacja „Nasz Sztandar”
- Śpiew „Sztandary na Kremlu”
- Deklamacja „Chłopskie serca”
- Śpiew „Warszawianka”
- Deklamacja „Odjazd na wojnę”
- Duet
- Przedstawienie amatorskie „Powstanie Wielkopolskie” (scenariusz Franciszek Rzepka)
- Duet
- Zabawa taneczna
Czysty zysk (z zabawy) przeznacza się na budowę pomnika dla poległych wobec czego uprasza się o poparcie oraz wywieszenie w tym dniu sztandarów narodowych.
Pomnik Bohaterów z lat 1914-1920 (odsłonięty w 1933 r.)
Minęło sporo lat i tradycje niepodległościowe związane z Powstaniem Wielkopolskim podtrzymują nieliczne stowarzyszenia i osoby w tym Klub Golnica Ryczywół, którego kibice i działacze złożyli 6 stycznia 2017 r. wieniec
i zapalili znicze. Zbliża się 100 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego – mam nadzieję, że w Ryczywole będą one obchodzone godnością i powagą, a przede wszystkim we właściwym miejscu i właściwym czasie. Nie zdziwię się jednak jeśli delegacje samorządowe pojawią się pod obeliskiem na Rynku, bo pewnie przekorna natura człowieka znowu zwycięży historyczną prawdę i zdrowy rozsądek.